FESTIWAL

Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie jest organizowany przez Helsińską Fundację Praw Człowieka we współpracy z wieloma partnerami z całej Polski – organizacjami pozarządowymi, ośrodkami akademickimi, teatrami, kinami i innymi instytucjami kulturalnymi. Nazwa festiwalu pochodzi od gry słów „watchdog” (angielski skrót organizacji, które „patrzą władzy na ręce”) i „watch docs” (oglądaj filmy dokumentalne).

Festiwal objazdowy, który powstał i rozwija się wyłącznie w wyniku inicjatyw oddolnych, nieustannie się rozwija, odwiedzając coraz więcej polskich miast. Partnerzy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Społecznego Instytutu Filmowego – współorganizatorzy festiwalu objazdowego w poszczególnych miastach – wybierają filmy z repertuaru ostatniej edycji warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Opracowują też własny program licznych imprez towarzyszących, takich jak spotkania z ekspertami, dyskusje panelowe, fora organizacji pozarządowych, wystawy fotografii, koncerty czy spektakle. Wstęp na wszystkie projekcje filmowe i imprezy towarzyszące jest bezpłatny.

Festiwal pomyślany jest jako formuła edukacji publicznej przy użyciu atrakcyjnego medium, jakim jest film. W jego ramach rzadko prezentowane są filmy edukacyjne. Warunkiem wyboru filmu do projekcji jest jego wysoka wartość artystyczna albo przynajmniej dobre rzemiosło filmowe. Co roku projekcjom towarzyszą dyskusje panelowe i spotkania ze specjalistami w dziedzinie praw człowieka, działaczami organizacji pozarządowych. Zadaniem Festiwalu jest zwrócenie uwagi na problem poszanowania praw człowieka i wypracowanie świadomości ich wagi we współczesnym świecie.

Formuła festiwalu filmów o prawach człowieka nie tylko nie traci na atrakcyjności, ale wręcz przekształca się w ruch społeczny o coraz większym zasięgu. Na globalnej mapie takich wydarzeń WATCH DOCS jest już jednym z najtrwalej obecnych przedsięwzięć, miejscem gdzie filmowi towarzyszy komentarz i dyskusja, miejscem, w którym na różnych płaszczyznach nawiązuje się współpraca i w którym nierzadko zawiązują się przyjaźnie.

Objazdowy Festiwal WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie organizowany jest w Toruniu przez Helsińską Fundację Praw Człowieka i Społeczny Instytut Filmowy we współpracy z Kinem Studenckim „Niebieski Kocyk”, Kołem Naukowym Historii Myśli Politycznej i Dyplomacji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Akademickim Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa”.

FESTIWAL
FESTIWAL
FESTIWAL
FESTIWAL
FESTIWAL
Visit Us On Facebook